reklama

Náboženstvo odvrhlo Matku, nastal čas na návrat

Nehlásim sa k žiadnej viere, ale ako človek, pracujúci so šamanskými technikami mám blízko k presvedčeniam prírodných kmeňov, ktoré považujem za zdravé a prirodzené. V prírodných kultúrach vidia Boha ako Otca i Matku. Západné náboženstvá (kresťanské, židovské a mohamedánske) sú úžasnými duchovnými učeniami, je len jeden zásadný problém, ktorý v nich vidím. V minulosti som chodieval do kostola, ale začalo mi vadiť náboženstvo, ktoré odmieta Matku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)

Indiánska šamanka Alicia Hamm, ku ktorej sa chodievam učiť, žije v Európe. Miluje Krista, Pannu Máriu i anjelov. Tiež sa rada modlí Otčenáš. Ale prežehnáva sa trochu odlišným spôsobom: „V mene Otca, Syna i Ducha svätého. V mene Matky, Dcéry a posvätnej Duše." Dnešná Cirkev síce tvrdí, že trojicu Otec, Syn a Duch treba chápať symbolicky a nie doslova, ako troch chlapov. Lenže aj symbolika ovplyvňuje ľudské myslenie.

Aby dieťatko vyrástlo v harmonického a vyrovnaného jedinca, potrebuje ocka i maminku. Ocko je ten statočný ochranca, ktorý dáva dieťaťu pocit bezpečia, zároveň mu určuje pravidlá a hranice a v prípade potreby ho trestá za ich porušenie. Maminka ho kŕmi, mazná sa s ním a bezpodmienečne ho miluje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, ako došlo k tomu, že západné náboženstvá sa odvrátili od Matky a zamerali sa len na Otca. Možno to bolo tým, že všetky tri vznikli v púštnej oblasti, kde bol život extrémne tvrdý a v záujme prežitia bolo potrebné dodržiavať prísnu organizovanosť a disciplínu. Preto bol prirodzený obraz prísneho Boha, ktorý od ľudí predovšetkým vyžaduje dodržiavanie pravidiel. Spoločnosť bola navyše výsostne patriarchálna, muži vládli ženám a tak ľudia považovali za normálne, že Najvyšší je tiež muž. Na rozdiel od antických či „pohanských" božských panteónov, kde najvyšší hromovládca mal aj rovnocennú božskú manželku, z novodobého Boha sa stal odrazu akoby vdovec. A z ľudí polosiroty bez mamy, vychovávané len otcom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V šamanských kultúrach sa ľudia obracali k Nebeskému Otcovi a Matke Zemi. Stredoveká cirkev učila, že Boh je na Nebi a pod Zemou je Peklo. Matka bola teda démonizovaná a zosadená z Božského Trónu. Akousi náplasťou za to, že zobrala ľuďom uctievanie Matky, ponúkla cirkev kult Panny Márie. Mária však nikdy nemohla byť plnohodnotnou náhradou za Matku ako rovnocennú partnerku Božského Otca. I keď sa k nej veriaci modlia slovami „Mária, Matka Božia", cirkev zároveň učí, že išlo len o ľudskú ženu, i keď výnimočnú tým, že porodila Božieho Syna. Evanjelici navyše vyčítajú katolíkom „mariánsky" kult a jej uctievanie považujú za „pohanský prežitok".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Matka Zem bola navyše spojená s prírodou ako takou. Lúky, lesy či prérie boli v predkresťanských kultúrach považované za súčasť Matkinho Tela, preto sa k nim pristupovalo s rešpektom a posvätnou úctou. Človek sa snažil brať pre svoje potreby len toľko, koľko bolo nevyhnutné. Za feudalizmu a kapitalizmu sa toto všetko stalo len obyčajným majetkom, ktorý sa dá ľubovoľne nivočiť.

Dnes sa však časy menia. Pod tlakom hroziacich ekologických katastrof si čoraz viac ľudí uvedomuje, že náš postoj k Zemi treba zmeniť. V minulom storočí vzniklo feministické hnutie, ktoré síce často utiekalo do hlúpej nenávisti voči mužom, dosiahlo však, že ženy sú dnes omnoho rovnoprávnejšie ako v stredoveku. Aj moderná cirkev upúšťa od obrazu prísneho a trestajúceho Boha. Čoraz viac kresťanských duchovných zdôrazňuje myšlienku, že Boh je predovšetkým Láska. Od obrazu Boha ako muža sa tak posúvajú k obrazu abstraktného bezpohlavného Boha, akejsi Milujúcej Kozmickej Energie. Ak je to tak, cirkev by možno mala po odstavení Matky odstaviť aj Otca a používať nejaké označenie v strednom rode, niečo ako čínske Tao.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže aj taoisti učia, že Božské Tao sa skladá z mužského princípu Jang a ženského princípu Jin. Indiáni mali pre Božské Vedomie výraz Wakhantanka. Wakhantanka je niečo podobné ako čínske Tao. Je vyjadrením pre Božskú dvojicu, pre celok, ktorý vzniká, keď sa Otec a Matka milujú. A keď medzi nimi prúdi Božská Láska. Vzťah ľudského muža a ženy bol potom podľa Indiánov obrazom dokonalého vzťahu medzi Božskými Rodičmi.

Aj cirkev považuje manželstvo medzi mužom a ženou za posvätný zväzok. Ak je to tak, prečo nepripúšťa podobný zväzok medzi Otcom a Matkou? Boh prikázal ľuďom, aby sa milovali a uzatvárali manželstvá, ale sám to neurobil? Z môjho šamanského pohľadu to vyzerá potom tak, že Boh Otec sa v stredoveku rozviedol, Matku poslal do Pekla a okolo roku nula splodil nemanželského Syna s ľudskou ženou. Doba ale dozrela k tomu, aby sa opäť oženil. Avšak táto svadba je potrebná len pre vyznavačov západných náboženstiev. My „pohania" dobre vieme, že Otec sa s Matkou nikdy nerozišiel, že reči o tom boli len bohapustou propagandou.

Marián Benka

Marián Benka

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický novinár, lektor šamanských kurzov, priaznivec prírodnej duchovnosti a prirodzeného života. Zoznam autorových rubrík:  Šamanské pohľadySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu